Články přečtěte si o alternativní medicíně
 • 30 Dub

  Detoxikace nosu – 1. část

  Detoxikace_nosu_chlapec_a_kvetina

  Proč je nos předmětem detoxikace?

  V předchozím článku Detoxikace smyslů – bran k naší mysli jsem popsal obecný princip vztahu mezi našimi sMYSLy a naší MYSLí. Nyní se budeme zabývat konkrétně čichem, to znamená otevřeme téma detoxikace nosu. Nos je velice zatíženým místem našeho těla. Plní roli vstupní brány pro vdechovaný vzduch, zbavuje jej hrubých nečistot. Dle svých možností zabraňuje průniku alergenů a infekcí do hlubších struktur našeho organismu. Skrze něj pak samozřejmě můžeme vdechovat vůně našich životů. Z těchto důvodů si zaslouží naší péči.  Ve své praxi často doporučuji zařadit pravidelnou aktivitu detoxikace nosu ke každodenním rituálům na úroveň čištění zubů. Běžně si tento rituál osvojí i malé děti ve věku 5ti či 6ti let.

  Důvody pro detoxikaci nosu – pro koho je očista nosu určena?

  Obecně nám detoxikace nosu vstupuje do života ze dvou důvodů:

  1. máme související akutní či chronické zdravotní obtíže,
  2. chceme se akutním či chronickým obtížím preventivně vyhnout.

  Typické akutní obtíže, při kterých Vám detoxikace nosu může pomoci:

  • Nachlazení

  • Senná rýma

  • Zánět horních i dolních cest dýchacích

  • Po operacích nosu

  • Při zánětu dutin

  Typické chronické obtíže, při kterých Vám detoxikace nosu může pomoci:

  • Chronická rýma

  • Astma

  • Bolesti hlavy v oblasti čela či očí

  Preventivní úloha detoxikace nosu

  O detoxikaci nosu by měly z preventivních důvodů uvažovat osoby, které se pohybují v prašném či zakouřeném prostředí a vůbec Ti z Vás, kteří chtějí preventivně pečovat o své zdraví.

  Účinky detoxikace nosu z pohledu celostní medicíny

  Účinky na fyzické úrovni

  Jak už jsem zmínil výše, k úlohám nosu patří ohřívání vdechovaného vzduch a zbavení vzduchu pevných částic či infekcí. Těmito aktivitami chrání primárně plíce. Detoxikací tak pomůžeme dutinám a sliznicím, které jsou součástí nosu a bezprostředního okolí, lépe plnit ohřívací a desinfekční úlohy. Tím se odlehčí plicím, které budou následně lépe plnit své úlohy. V rámci TČM (tradiční čínské medicíny) je orgánový systém plic úzce provázán se systémem tlustého střeva, které následně ovlivňuje další životně důležité orgány. Z tohoto plyne, že prostý výplach nosu, bude-li správně a pravidelně prováděn, má blahodárný vliv na celý organismus.

  Účinky na mentální úrovni

  Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud vyčistíme a uvolníme nos a příslušné dutiny v obličejové části hlavy, bude to mít blahodárný vliv na naše myšlení. Dojde k odlehčení a rozjasnění mysli. Ustoupí tlak, který jsme již přestali vnímat, nicméně jeho uvolnění nám rozhodně neunikne. Díky odlehčení plic je velmi pravděpodobné, že osobám trpícím smutkem, žalem a beznadějí se zlepší i související emoční aspekty jejich života. Důvode je opět dle čínské medicíny vazba mezi těmito emocemi a plícemi.

  Způsoby detoxikace nosu

  Nos a dutinyKaždý výplach nosu zajistí detoxikaci tzn. očištění nosní krajiny. Jedná se o prostory náležící přímo nosu – na obrázku zvýrazněno modrou šipkou. Prostory sousedících dutin umístěných v oblastech čelní a nosní kosti (na obrázku označeny červenými trojúhelníky) jsou obtížněji dostupné a budeme se jim věnovat v pozdějších článcích.

  V rámci detoxikace nosu můžeme volit z několika variant. V tomto článku si popíšeme tu nejjednodušší. Touto metodou je výplach nosu solným roztokem za pomoci jednoduché plastové konvičky.

  Detoxikace nosu solným roztokem

  Co budeme potřebovat?

  • Plastovou konvičku – jistě ji najdete na internetu nebo v lékárně- pro inspiraci přidávám odkaz přímo na distributora. Objem konvičky je 3 dcl.
  • Sůl – dle svých zkušeností doporučuji mořskou atlantickou sůl, která je pro tyto účely vhodnější než běžná kuchyňská.
  • Vodu – v teplotě odpovídající lidskému tělu tzn. okolo 37 stupňů. Ideálně odstátou či převařenou tzn. zbavenou chloru.
  • Odměrku na sůl – ta je součástí balení konvičky. Velikost odměrky je 2,7 g.

  Postup detoxikace nosu:

  1. do konvičky odměřte adekvátní množství soli viz níže uvedný odstavec (standardně 1 odměrku t.j. 2,7 g na 3 dcl),
  2. zalijte připravenou vodou dle výše uvedených parametrů,
  3. přiložte ústí konvičky k nosní dírce a dýchejte ústy,
  4. bradu přitiskněte co nejvíce k hrudi a lehce se předkloňte nad umyvadlo,
  5. hlavu lehce nakloňte na stranu té nosní dírky, u které nedržíte konvičku,
  6. voda začne pozvolna protékat prostorem nosu a vytékat opačnou nosní dírkou,
  7. jakmile proteče přibližně polovina vody, odejměte konvičku a zlehka vysmrkejte zbylou vodu,
  8. následně opakujte kroky 3 až 7 s druhou nosní dírkou,
  9. snažte se, aby veškerá voda opustila nos i dutiny.

  Koncentrace soli dle konkrétního použití

  Koncentrace soli v roztoku musí odpovídat účelu použití. Po okraj naplněná odměrka, která je součástí balení konvičky, odpovídá koncentraci 0,9% soli což je fyziologický roztok. Níže uvedená tabulka Vám napoví, jakou koncentraci připravit v jaké situaci.

  Druh roztoku: Obsah soli: Použití:
   Hypotonický  < než 0,9%  Preventivní výplachy, očištění a hydratace sliznic.
   Izotonický  = 0,9%  Preventivní výplachy, očištění a hydratace sliznic.
   Hypertonický  > než 0,9%  Při onemocnění dýchacích cest, zmenšení otoku sliznic.

  Navazující články

  Příště se zaměříme na výplach dutin v kosti čelní.

  [spider_facebook id=“3″]

  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).

12 komentářů

 • Jaroslav Plíhal
  30.4.2015 Odpovědět

  Dobrý den, perfektní článek.
  Moc mě pomohl, vždy při nachlazení i mírném končím se zánětem dutin a někdy i dolních cest.
  Pomáhal mě pouze olynth. Jsem zatím na začátku dnes jsem si dělal výplach inj.stríkačkou (zatím nemám konvičku) solným roztokem 2%.
  Pravá nosní dírka kterou jsem měl ucpanou již týden a nepomáhal ani Olynth se uvolnila.
  Jen jsem měl zpočátku problém jak byla ucpaná že roztok vytékal zpět z dírky ven.
  Pročetl jsem si i bylinkový proplach a určitě vyzkouším také.
  Chtěl jsem vám tímto poděkovat.
  Jaroslav Plíhal

  • Radek Moravec
   30.4.2015 Odpovědět

   Srdečně Vás zdravím, Jaroslave,
   moc děkuji za zpětnou vazbu:-). Věřím, že dnes již máte dutiny dokonale čisté. Až se dostanete k bylinkovému výplachu, budu rád, pokud se opět podělíte o Vaše zkušenosti.
   Mějte se moc fajn
   Radek

 • Lucie
  30.4.2015 Odpovědět

  Dobrý den,
  krásný článek. Zajímalo by mě, jak často si nos proplachovat při rýmě a jak často pouze z preventivních důvodů?
  Děkuji,
  Lucie

  • Radek Moravec
   30.4.2015 Odpovědět

   Srdečně Vás zdravím, Lucie,
   jsem moc rád, že se Vám článek líbí. Mé doporučení je z preventivních důvodů proplachovat nos alespoň 1 x denně např. zařadit jako pravidelný rituál po čištění zubů. Nosní sliznice si zaslouží očistit i v případě, že neřešíme žádný akutní problém. Ještě lepší je výplach opakovat 2 x denně tzn. i po večerním čištění zubů neboť přes den zachytí jak sliznice tak chloupky velké množství nečistot a je zbytečné přes ně dýchat v rámci spánku. Při rýmě opět minimálně 2x denně či více dle potřeby a zvýšit dávkování soli na dvojnásobek.
   S pozdrave
   RMo

 • Ivana Patůčková
  30.4.2015 Odpovědět

  Dobrý den.
  Začali jsme s dětmi taky kovničkovat a zajímalo by mě, kam až se tekutina dostane – odkud se dá nečistoty odpláchnout a kde vše tedy voda rozpouští? I ve vedlejších dutinách? (jestli chápu správně, jsou dutiny v oblasti čela nad očima a pak vedle nosu pod očima).
  Moc děkuji za odpověď, s pozdravem Ivana

  • Radek Moravec
   30.4.2015 Odpovědět

   Dobrý den, Ivano,
   skvělé, že jste zapojila i děti:-). Vyplachování nosu řadím na stejnou úroveň jako čištění zubů. Tato metoda za pomoci konvičky dosáhne primárně na průchodnost samotného nosu a sekundárně na dutiny v lícních kostech (tzn. jak píšete pak vedle nosu pod očima). V těchto dutinách záleží na množství a zatvrdlosti usazených balastních látek. Tomuto se dá pomoci tím, že čas od času (např. 1 x týdně) před aplikací solného roztoku vykonáme nějakou parní inhalaci, následně uvolněné látky vypláchneme. Pokud chcete řešit i dutiny v oblasti čela je nutný výplach v záklonu viz můj druhý článek na toto téma . Ten však u dětí obecně nedoporučuji, protože není příjemný a většinou je u nich i zbytečný. Klidné dny Radek

 • jana
  30.4.2015 Odpovědět

  Dobrý den, výplach nosu mi nevyhovuje, několikrát jsem ho dělala, pečlivě jsem si nastudovala postup, přesto mi voda natekla někam do ucha, měla jsem zalehle ucho více než týden, podruhé mi voda zůstala někde v nose a trvalo několik dní, než se to srovnalo. V dětství jsem měla úraz, je možné, že to v nose mám od té doby jinak poskládané.

  • Radek Moravec
   30.4.2015 Odpovědět

   Srdečně Vás zdravím, Jano, žádná terapie není pro každého ať už je důvod jakýkoli:-). Přeji hodně zdaru a klidné dny

 • Renata
  30.4.2015 Odpovědět

  Dobrý den,
  nyní jsem zkusila výplach nosu solí bez jodu. Důvodem je čím dál menší možnost nadechování se pravou nosní dírkou a zadní rýma. Večer mi z pravé nosní dírky tekl jen malý proud, spíš kapky a dnes ráno již nic. Musím navštívit ORL, ale obávám se, že bych musela podstoupit septoplastiku.

  • Radek Moravec
   30.4.2015 Odpovědět

   Srdečně Vás, zdravím Renato, omlouvám se za pozdní reakci, ale nestíhal jsem pečovat v tomto náročném období o dotazy na webu. Jak jste dopadla na ORL? Pokud Vaše obtíže přetrvávají ozvěte se a třeba něco vymyslíme. Klidné dny

 • Iveta Javoříková
  30.4.2015 Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Před 2 dny jsem začala s výplachy s konvickou. Trpím na chronicke záněty, občas prokázán i zlatý stafylokok. Mym velkým problémem je ale i zahleneni mezi nosem a krkem, zřejmě nosohltan. Je možné, že pravidelne výplachy pomohou tomuto? Nos mám skoro čistý ale tam vzadu cítím pořád hlen a stále mě to nutí se hluboce nadechovat. Předem moc děkuji

  • Radek Moravec
   30.4.2015 Odpovědět

   Srdečně Vás zdravím, Iveto, postupem popsaným v tomto článku jistě nic nezkazíte. Podle Vašeho popisu je však možné, že aplikace této procedury nebude stačit. Zkuste a uvidíte, případně se ozvěte a vymyslíme co s tím dál. Klidné dny

Zanechat odpověď

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Novinky do e-mailu

Novinky do e-mailu

Připojte se k odběru našich novinek ať vám neuteče nic o alternativní medicíně.

Byl jste úspěšně přihlášen k odběru novinek :-)