• Angina pectoris

  SrdceAngina pectoris – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Jedná se o onemocnění srdce projevující se bolestí na hrudi. Bolest je způsobena nedostatečným přísunem kyslíku do srdce (myokardu). Při námahové angíně pectoris je bolest vyvolána fyzickou námahou (rychlá chůze, chůze do schodů, pohlavní styk apod.). Někdy bolest vyzařuje do ramen a čelistí. Postižený se musí zastavit a čekat až bolest pomine. Chorobu lze odhalit v rámci vyšetření na EKG.

  Angina pectoris – Psychosomatický popis

  Častou příčinou anginy pectoris bývá ztráta vlastního teritoria. Něčeho, co jsme pokládali za své vlastnictví. Většinou jsme vynaložili velké úsilí na to, abychom to vybudovali. Může jít o dům, podnik, rodinu, partnerský vztah, vazby s dětmi, práci, zkrátka o cokoli na čem lpíme.

  Lidská bytost postižena Anginou pectoris by si měla položit následující otázky:

  1. Neztratil/a jsem něco, co představovalo moje teritorium, na čem mi záleželo?
  2. Nebojím se, že ztratím něco, co představuje moje teritorium, na čem mi záleží?
  3. Nepůsobí mi potíže přijmout nějakou ztrátu např. odchod do důchodu?
  4. Nemám pocit, že mne někdo v mém okolí připravuje o mou energii?

  You have Successfully Subscribed!


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + celer + petržel + špenátkarotka 320g
  celer 20g
  petrřel 60g
  špenát 100g
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenát + tuřín + řeřicha potočníkarotka 250g
  špenát 125g
  tuřín 75g
  řeřicha potoční 50g

  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).