• Bronchitida

  Obrázek zasažené bronchi

  Bronchitida

  Bronchitida – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Bronchitida neboli zánět průdušek vzniká obvykle následkem virové, popř. bakteriální infekce. Nemocný má zvýšenou teplotu, dráždivý kašel s pozdějším vykašláváním hlenů. Bývají postiženy i horní cesty dýchací. Po několika dnech většinou dojde k uzdravení. Léčí se klidem, teplem a dostatkem tekutin.

  Chronická bronchitida

  projevuje se opakovaným kašlem a vykašláváním. Chronický zánět průdušek je velmi častý u kuřáků a může vést k poškození funkce plic a srdce.

  Bronchitida – Psychosomatický popis

  Nejčastěji souvisí s kritikou našeho rodinného či pracovního prostředí. Kdo je náročný vůči sobě, bude nutně náročný i na druhé. Řešením je větší shovívavost vůči sobě, protože pak budeme shovívaví i vůči druhým.

  Lidská bytost postižena bronchitidou by si měla položit následující otázky:

  1. Pocítil/a jsem někdy silný hněv proti někomu ze své rodiny, ze školy nebo práce?
  2. Nežiji v kritickém prostředí, nebo nekritizuji pořád sám/a sebe?

  You have Successfully Subscribed!


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  citron s křenemkřen 100g
  citron 1 ks
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + pampeliškakarotka 400g
  pampeliška 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g

  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).