• Gastritida

  Obrázek - žaludek

  Žaludek

  Gastritida – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Gastritida neboli zánět žaludku. Rozdělujeme na akutní a chronickou gastritidu.

  Akutní gastritida

  Vzniká většinou jako součást infekce nebo následkem dietní chyby. Často je spojena se střevními projevy. Bývá provázena častou nevolností, zvracením a průjmy.

  Chronická gastritida

  Je onemocnění, které lze zjistit jen histologicky (biopsie při gastroskopii). Nemá typické příznaky a může probíhat zcela bezpříznakově. Rozlišuje se několik typů. Typ A je autoimunitní g. spojená s nedostatečnou tvorbou žaludeční kyseliny. Typ B je antrální g. vznikající v souvislosti s existující infekcí. Typ C je chemická g., která vznikla jako důsledek kontaktu žaludeční stěny s chemickými látkami.

  Gastritida – Psychosomatický popis

  Bývá často spojen s hněvem, protože se necítíme respektováni nebo pokládáme situaci v níž se nacházíme za nespravedlivou. Dále bývá výsledkem radikálního odmítání situace, kterou nemůžeme akceptovat. Jde o situace, kdy se cítíme zrazeni, využiti, zadržováni, ohrožováni, v nebezpečí atd.

  Lidská bytost postižena Gastritidou by si měla položit následující otázky:

  1. Jakou situaci nemohu zvládnout, a vyvolává ve mně velký hněv?
  2. Co jsem tolik zavrhoval/a?
  3. Co mně zasáhlo v hloubi mé bytosti?

  You have Successfully Subscribed!


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g
  špenátšpenát 500g

  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).