• Potíže s močovým měchýřem

  Obrázek - Močový měchýř u ženy

  Močový měchýř u ženy

  Potíže s močovým měchýřem – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Močový měchýř (vesica urinare) je dutý, elastický orgán sloužící jako rezervoár moče před jejím vyloučením z těla. Ve stěně obsahuje svalovinu, která vytlačuje moč z těla, zatímco spodní část močového měchýře (krček), je uzavřena svěračem tvořeným kruhovými svalovými vlákny. Mezi potíže močového měchýře patří:

  • Cystitida (urocystitida) – infekční zánět močového měchýře. Projevuje se častým močením a je provázen bolestivými a pálivými pocity.
  • Hemoragická cystitida – infekční zánět močového měchýře doprovázený výskytem krve v moči.
  • Nádor močového měchýře – může být benigní nebo maligní.
  • Podráždění močového měchýře – mimovolní a nekontrolovatelné stahy svalů stěny močového měchýře s častým a rychlým nucením k močení. Může působit inkontinenci moči.

  Potíže s močovým měchýřem – Psychosomatický popis

  Močový měchýř představuje naši schopnost vymezit si své území. Problémy s močí a tedy i s močovým měchýřem se budou týkat našich emocí spojených se vztahem k našemu teritoriu.

  • Cystitida (urocystitida) – infekční zánět močového měchýře – většinou svědčí o tom, že se cítíme obětí agrese nebo že není respektováno naše teritorium. Abychom se z cystitidy uzdravili, musíme najít odvahu a vynutit si respektování prostoru, který nám náleží. To někdy znamená překonat strach, že se znelíbíme nebo nás nebude mít někdo rád.
  • Hemoragická cystitida – postihuje většinou ty osoby, které mají problém se zaujetím vlastního místa, nedovedou bránit svůj prostor.
  • Nádor močového měchýře – v řadě případů svědčí o nevyjádřených silných emocích v souvislosti s nerespektováním vlastního teritoria.
  • Podráždění močového měchýře – téměř vždy souvisí se stresující situací, které musíme čelit.

  Lidská bytost postižená poruchami močového měchýře by si měla položit následující otázky:

  1. Cystitida – Necítil/a jsem se napaden/a nebo nerespektován/a ve svém teritoriu?
  2. Cystitida – Necítil/a jsem hněv, protože do mé osobní sféry pronikla cizí osoba?
  3. Hemoragická cystitida – Ztratil/a jsem schopnost se radovat, protože mám pocit, že nemám vlastní prostor jen pro sebe, nebo protože cítím, že mi chybí svoboda volby, v rodině nebo v partnerském vztahu?
  4. Cystitida, která se vyvíjí v zánět prostaty – Nemám problémy s hájením svého mužského teritoria a s prosazováním se jako muž?
  5. Nádor močového měchýře – Neprožíval/a jsem nahromadění emocí v souvislosti s nerespektování mého teritoria?
  6. Podráždění močového měchýře – Co měn stresuje a co mi nahání strach?

  You have Successfully Subscribed!


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).