• Spalničky (Morbilli)

  Obrázek dítěte se spalničkami

  Spalničky

  Spalničky (Morbilli) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Jedná se o vysoce nakažlivé virové onemocnění (paramyxoviry). Inkubační doba je od jednoho do tří týdnů. K přenosu dochází kapénkovou nákazou. Projevuje se zánětem horních cest dýchacích, rýmou, kašlem, horečkou, zánětem spojivek. Poté dojde po několika dnech k výsevu nápadné a charakteristické vyrážky (živě červené, rychle splývající skvrny), která se šíří z obličeje směrem dolů a po několika dnech ve stejném směru mizí.

  Spalničky (Morbilli) Psychosomatický popis

  Jedná se převážně o dětské onemocnění. U dětí je potřeba si klást otázku, zda je vychovávající osoby nedrží moc zkrátka tzn. jsou na ně příliš přísní. Z čehož plyne, že se dítě nemůže plně vyjádřit. 

  Lidská bytost postižena spalničkami by si měla položit následující otázky:

  1. Co dítě prožívalo před onemocnění?
  2. Není na něj někdo v jeho okolí příliš přísný?
  3. Má dítě prostor se dostatečně vyjádřit?

  You have Successfully Subscribed!


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  celerceler 500g
  karotkakarotka 500g
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + pampeliška + špenátkarotka 300g
  pampeliška 100g
  špenát 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).