• Toxémie

  Obrázek - krevní buňky

  Krev jakožto řečiště toxinů

  Toxémie – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Přítomnost bakteriálních jedů (toxinů) v krvi provázející některé těžší bakteriální infekce (včetně infekce vznikající např. poraněním). Projevuje se:

  • horečkou,
  • celkovou nevolností,
  • zažívacími obtížemi,
  • nebezpečný je vznik septického šoku – tzn. narušení cirkulace krve a vyživování jednotlivých orgánů.

  Toxémie  Psychosomatický popis

  Krev je pro naše tělo nejdůležitější tělní tekutinou, na jedné straně rozvádí živiny a kyslík a na straně druhé odstraňuje oxid uhličitý a odpadní produkty buněčného metabolismu. Krevní oběh tak reprezentuje naši interakci s vnějším prostředím. Z tohoto důvodu se v případě toxémie musíme zákonitě ptát na příčiny otrávení takto důležité tekutiny v našem těle.

  Lidská bytost postižená toxémií by si měla položit následující otázky:

  1. Kdy se u mne začala projevovat toxémie?
  2. Co tomuto období předcházelo?
  3. Co jsem nejvíce řešil/a?
  4. Co v mém okolí mi otravuje život?
  5. Z jakého důvodu to přijímám a nedokáži se toho zbavit?


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + celerkarotka 300g
  celer 200g
  karotka + celer + petrželkarotka 300g
  celer 150g
  petržel 50g
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g
  špenátšpenát 500g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).