• Vysoký krevní tlak (Hypertenze)

    Vysoký krevní tlak

    Vysoký krevní tlak

    Vysoký krevní tlak (Hypertenze) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

    Rozlišujeme hypertenzi arteriální, nitrolební, plicní a portální. Hypertenze arteriální – onemocnění charakterizované zvýšeným tepenným tlakem krve ve velkém krevním oběhu. Jedno z nejčastějších onemocnění jehož příčina není většinou známa. Někdy bývá způsoben jinou chorobou tzn. sekundární h. Nitrolební hypertenze je označení zvýšeného nitrolebního tlaku např. v důsledku mozkového krvácení nebo nádoru. Plicní hypertenze je označení zvýšeného tepenného tlaku v malém (plicním) oběhu. Bývá důsledkem plicních chorob. Hypertenze portální je přetlak v oblasti portálního řečiště (trávicí ústrojí, slezina, dutina břišní) vyvolaný nejčastěji jaterní cirhózou.

    Vysoký krevní tlak (Hypertenze) – Psychosomatický popis

    Hypertenze celkově bývá spojována s nadměrným tlakem, který vyvolaly emoce – strachhněvúzkost. Mohou být v těle „skladována“ dlouhé období např. roky.

    Lidská bytost postižená vysokým krevním tlakem by si měla položit následující otázky:

    1. Nečelím/Nečelil(a) jsem situaci, která je/byla zdrojem velkého emocionálního napětí?
    2. Nechráním nějaké emocionálně silně nabité tajemství?
    3. Nemám tendenci potlačovat emoce?


    Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

    Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

    Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

    1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
    2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
    3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
    4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
    5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
    6. Odstup o příjmu jiných potravin:
    • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
    • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

    Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

     

    karotka + celer + petržel + špenátkarotka 320g
    celer 20g
    petrřel 60g
    špenát 100g
    karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
    červená řepa 100g
    okurka 100g
    karotka + špenátkarotka 300g
    špenát 200g
    špenátšpenát 500g


    O autorovi

    Radek Moravec

    Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).