• Zánět močového měchýře (Urocystitida)

  Ženský močový systém

  Ženský močový systém

  Zánět močového měchýře (Urocystitida) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Většinou se jedná o součást infekce močových cest a to bakteriální původu. Projevuje častým a bolestivým nucením na moč, pálením a řezáním při močení. Bývá častější u žen a může být vázána i na pohlavní styk, při němž krátkou močovou trubicí proniká infekce do močového měchýře.  Hemoragická cystitida – infekční zánět močového měchýře doprovázený výskytem krve v moči.

  Zánět močového měchýře (Urocystitida) – Psychosomatický popis

  Močový měchýř představuje naši schopnost vymezit si své území. Problémy s močí a tedy i s močovým měchýřem se budou týkat našich emocí spojených se vztahem k našemu teritoriu. Konkrétně Cystitida (urocystitida) většinou svědčí o tom, že se cítíme obětí agrese nebo že není respektováno naše teritorium. Abychom se z cystitidy uzdravili, musíme najít odvahu a vynutit si respektování prostoru, který nám náleží. To někdy znamená překonat strach, že se znelíbíme nebo nás nebude mít někdo rád. Hemoragická cystitida – postihuje většinou ty osoby, které mají problém se zaujetím vlastního místanedovedou bránit svůj prostor.

  Lidská bytost postižena zánětem močového měchýře by si měla položit následující otázky:

  1. Cystitida – Necítil/a jsem se napaden/a nebo nerespektován/a ve svém teritoriu?
  2. Cystitida – Necítil/a jsem hněv, protože do mé osobní sféry pronikla cizí osoba?
  3. Hemoragická cystitida – Ztratil/a jsem schopnost se radovat, protože mám pocit, že nemám vlastní prostor jen pro sebe, nebo protože cítím, že mi chybí svoboda volby, v rodině nebo v partnerském vztahu?
  4. Cystitida, která se vyvíjí v zánět prostaty – Nemám problémy s hájením svého mužského teritoria a s prosazováním se jako muž?


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + celer + petrželkarotka 300g
  celer 150g
  petržel 50g
  karotka + červená řepa + kokosový ořechkarotka 350g
  červená řepa 100g
  kokosový ořech 50g
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g
  karotka + zelená paprikakarotka 400g
  zelená paprika 100g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).