• Zánět mozku (Encefalitida)

  Zánět mozku

  Zánět mozku

  Zánět mozku (Encefalitida) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Encefalitida je zánět mozku nejčastěji virového původu. Např. se jedná o tzv. klíšťovou encefalitidu (klíšťový zánět mozku). Může být sdružena se zánětem mozkových blan, v těžkých případech i se zánětem míchy. Projevuje se horečkami, bolestí hlavy, poruchou mozkových funkcí, a v nejtěžších případech i poruchami vědomí, poruchou dýchání, obrnami.

  Zánět mozku (Encefalitida) – Psychosomatický popis

  Mozek funguje v našem těla jako řídící středisko pro další jeho části. Z toho vyplívá, že při jeho ohrožení dochází k ohrožení celého organismu. Zánětlivý proces může velmi často souviset s našimi obavami, strachy a pocity viny. Zánět se pak projeví jako lokální „požár“ který nám dává jasně najevo, že naše řídící centrum již není schopno tento tlak snášet.

  Lidská bytost postižena zánětem mozku by si měla položit následující otázky:

  1. Z čeho mám obavy či strach?
  2. Necítím nějaký pocit viny, který mne pronásleduje na každém kroku?
  3. Nechávám svou mysl vůbec odpočívat?


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + celerkarotka 300g
  celer 200g
  karotka + celer + petrželkarotka 300g
  celer 150g
  petržel 50g
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).