Žloutenka (Hepatitida)
Žloutenka (Hepatitida) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny
Jedná se o zánět jater. Může být způsobena řadou mikroorganismů, někdy je součástí celkových onemocnění. Zánětem reagují játra na i na toxické poškození (např. alkoholem). Nejčastější je však virová hepatitida způsobená viry, které napadají převážně játra a vedou k jejich poškození. Rozlišujeme Hepatitidu typu A, B, C, D, E.
- Žloutenka typu A – infekční žloutenka, která vstupuje do těla trávicím ústrojím. Nepřechází do chronického zánětu. Inkubační doba 2-7 týdnů.
- Žloutenka typu B – Přenáší se zejména krví, pohlavním stykem, přenosem z matky na plod. Inkubační doba 6 týdnů až 6 měsíců.
- Žloutenka typu C a D jsou obdobné s typem B.
- Žloutenka typu E je obdobná s typem A.
Žloutenky je dále možné dělit na akutní a chronické.
Žloutenka (Hepatitida) – Psychosomatický popis
Hepatitida je velmi často výrazem hněvu vůči jednomu z našich rodičů, pocitu nespravedlnosti, diskriminace, kterou zažíváme my sami nebo někdo z našich blízkých. Může také souviset s pocitem, že je život nespravedlivý.
Lidská bytost postižena žloutenkou plic by si měla položit následující otázky:
- Necítím hněv vůči nějakému člověku/situaci či systému, který se mi jeví jako nespravedlivý?
- Necítím hněv vůči některému ze svých rodičů či jiné autoritě?
Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme.
Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.
Obecná doporučení ke konzumaci šťáv: Množství ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí). Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy
O autorovi
Radek Moravec