• Tanec sv. Víta (Chorea minor)

  Obrázek mozku

  Mozek – jehož centra jsou v rámci nemoci poškozena

  Tanec sv. Víta (Chorea minor) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Chorea je nervová porucha spočívající v mimovolných rychlých pohybech postihujících různé části těla (obličej, ruce, ramena aj.). Příznaky vyplývají z poškození center v mozku odpovědných za koordinaci pohybů. Tanec sv. Víta je jedním s možných projevů akutního revmatismu u dětí. Dítě grimasuje, dělá neúčelné pohyby, je narušeno jeho písmo apod.

  Tanec sv. Víta (Chorea minor) – Psychosomatický popis

  Vzhledem k tomu, že se jedná o poškození centrálního nervového systému je tato oblast vždy spojována s přílišným tlakem a stresem na postiženou bytost v období, které předcházelo samotné chorobě. Kromě řešení vzniklých důsledků je tedy nutné dobře analyzovat, čemu byla bytost vystavena a vzít v úvahu, že pokračování této zátěže pro ni není únosné.

  Lidská bytost postižená choreou by si měla položit následující otázky:

  1. Jakému tlaku či stresu jsem byl/a vystaven/a před tím než se u mě tato nemoc projevila?
  2. Nebylo dítě vystaveno nárokům a požadavkům, které není schopné naplnit?


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotka + celer + petrželkarotka 300g
  celer 150g
  petržel 50g
  karotka + celer + petržel + špenátkarotka 320g
  celer 20g
  petrřel 60g
  špenát 100g
  karotka + červená řepa + okurkakarotka 300g
  červená řepa 100g
  okurka 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).