• Roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex)

  Obrázek - Nervová buňka

  Nervová buňka

  Roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex) – Popis z pohledu moderní/ západní medicíny

  Jedná se o onemocnění centrálního nervového systému, při němž dochází v bílé hmotě k ztrátě obalů nervových vláken a později k jejich poškození. Postihuje osoby spíše mladšího a středního věku, vzácněji děti či osoby starší. Prakticky dochází k autoimunitnímu poškození nervových vláken. Příznaky roztroušené sklerózy závisejí na poškozeném místě v nervové soustavě a mohou být velmi pestré. Úvodním příznakem je často zánět zrakového nervu. Dále to bývá únava, psychické příznaky, častěji deprese. Z neurologických příznaků mohou být poruchy citlivosti, hybnosti, chůze, rovnováhy atd.

  Roztroušená skleróza (Sclerosis multiplex) – Psychosomatický popis

  Často bývá spojená s odmítáním toho, co cítíme, a s touhou dokázat druhým, že něco dokážeme, kdy jsme zároveň zmítáni pochybami o sobě samých. Protože nám jde jen o o jediné, abychom dosáhli svého cíle, můžeme se dostat do stavu vyčerpání.

  Lidská bytost postižena roztroušenou sklerózou by si měla položit následující otázky:

  1. Jakému utrpení či strachu chci uniknout?
  2. Nechodím stále až za hranice svých tělesných a mentálních možností?

  You have Successfully Subscribed!


  Doporučené čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

  Skleničky s ovocnými a zeleninovými šťávami Důvodem účinnosti čerstvě vymačkaných šťáv je vysoký obsah pro život nezbytných látek, kterými jsou zejména: vitamíny, minerály a hlavně enzymy. Enzymy jsou citlivé na teplotu vyšší než 45 °C a při teplotě 54 °C většina z nich zaniká. Z tohoto důvodu je není možné přijmout v jakékoli stravě, která byla tepelně upravena nad tuto hranici. Konzumací tohoto potravinového doplňku se riziku zániku enzymů úplně vyhneme. Účinnost šťáv je umocněna faktem, že k jejich trávení dochází řádově rychleji než je tomu u pevné (tuhé) stravy. Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut. Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

  Obecná doporučení ke konzumaci šťáv:

  1. Při výběru konkrétní šťávy je nutné vzít v úvahu případné alergie konzumenta stejně jako neslučitelnost dílčích ingrediencí s jakoukoli jinou terapií tzn. například s užívanými léky
  2. Ideální je konzumovat čerstvě  vymačkané šťávy - tzn. do 15 min. od odšťavnění
  3. Doporučuji používat k výrobě šťáv ovoce a zeleninu v BIO kvalitě
  4. Pro přípravu šťávy doporučuji využít  pomaloběžný šnekový odšťavňovač. Je samozřejmě možné použít i odstředivý - v takové případě je však žádoucí zvýšit doporučené množství ingrediencí o 50%.
  5. Doporučené celkové denní množství ovocných a zeleninových šťáv je 1- 1,5 l
  6. Odstup o příjmu jiných potravin:
  • minimální odstup konzumace šťávy po jídle je 1 hod.
  • minimální odstup konzumace šťávy před jídlem je 30 min.

  Množství  ingrediencí na níže uvedených kartičkách odpovídá přípravě 1 porce šťávy - výsledné množství šťávy je pak přibližně 3 dcl (záleží samozřejmě na výtěžnosti konkrétních ingrediencí).

   

  karotkakarotka 500g
  karotka + celer + petrželkarotka 300g
  celer 150g
  petržel 50g
  karotka + celer + petržel + špenátkarotka 320g
  celer 20g
  petrřel 60g
  špenát 100g
  karotka + špenátkarotka 300g
  špenát 200g


  O autorovi

  Radek Moravec

  Poradce, terapeut a léčitel celostní medicíny. V rámci své praxe využívá účinků Autopatie, Detoxikace organismu a Dietetiky. Své poradny má v Praze a Běšinech (okres Klatovy).